2. lugu "Marge Kurm, mitte lihtsalt õpetaja…"

Unustage must kriiditahvel ja õpikute teksti pähetuupimine – geograafiateadmised toob teieni aasta õpetaja 2005 Marge Kurm.  Tagasihoidlik ja vaikse häälega õpetaja, kes seisab puutetundliku tahvli ees ja peab õpilastele loengustiilis tunde, kus ka tagumise pingi õpilasele sõna antakse.
Geograafiaõpetaja Marge õpetab nädalas ligi 400. õpilast, kelle tundide ettevalmistamiseks, kontrolltööde parandamiseks ja klassijuhataja rolli täitmiseks kulub rohkem aega, kui tavainimese tööpäev ette näeb. Õpetaja peab olema koguaeg töös, sest igal hetkel võib tulla lapsevanema või õpilase kõne ja kuidas saaks õpetaja öelda, et tema tööpäev on läbi ja tal pole aega nendega suhtlemiseks. Iseloomustades õpetajat klassi ees, siis on ta vaikse häälega ja tagasihoidlik, ta ei sunni õpilasi õpikust paragrahve läbi lugema, ta on terve tunni õpilaste päralt. Õpetaja Marge peab oluliseks, et õpilased saaksid õpitust aru, selle tõttu on tema koostatud tööd, sellised kus pähetuubitud mõistetega pole midagi peale hakata. Geograafia tunnid on alati põnevalt sisustatud, tänu kaasaegsele tehnoloogiale näitab õpetaja oma õpilastele geograafiateemalisi videosid ja pilte, kuid ei puudu ka lõbusamad tunnid, kus vaadatakse geograafilise sisuga „Jääaja“ filmi.
Pärnu Ühisgümnaasiumi õpilased saavutavad igal aastal üle-eestilisel geograafiaolümpiaadil kõrgeid kohti. See ei tulene sellest, et õpetaja sunnib õpilastel olümpiaadile minema, sundimisega ei saavutata midagi. „Olümpiaadidele lähevad need õpilased, kes seda ise soovivad ja on selle nime nõus rohkem tööd tegema,“ tõdeb Kurm. Suurimaks õpetaja mureks on ajapuudus, sest viiel päeval nädalas tuleb veeta koolis seitse, kuid mõnikord ka üheksa tundi. Pärast seda tuleb minna koju ja hakata valmistama ette järgmise päeva tunde või sisustada oma puhkeaeg televiisori asemel tööde parandamisega ja e-kooli hinnete sissekandmisega. Õpilasena meeldib mulle väga geograafia tund ja ma olen alati nõus minema mõne teise tunni ajal geograafiasse. Nii mõnigi kord on tekkinud tunne, et olen sattunud kinno, kus puudub  vaid soolane popkorn, sest suurema töö teeb ära klassi ees seletav õpetaja koos kõrgtehnoloogilise tahvliga. Kuid kehtib ka kindel õpetaja poolt paika pandud reegel: „ Kui sa ise õppida ei taha, ära sega seda teistel tegemast! “
Lõpetades kunagi kooli, tahan ma kindlasti selle õpetajaga paari aasta pärast kohtuda, sest tema on see õpetaja, kes on valmis õpilaste nimel oma viimasegi energia ära kulutama. Õpetaja Marge Kurm mainib, et tema jaoks on hinnetest olulisem see, et õpilane saaks elus hakkama.